ViewsBlogspot Archive
Finreg2013
W dniach 16 - 17 października 2013 odbył się II Polski Kongres Regulacji Rynków Finansowych, który został zorganizowany przez Instytut Allerhanda. Oczywiście nie mogłem sobie odmówić przyjemności uczestniczenia w tym zdarzeniu :) Podczas drugiego dnia Kongresu wygłosiłem referat pt. "Sanacja spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych".
viewOdstąpienie od „chwilówki”
Pożyczkobiorca, który jest konsumentem w rozumieniu art. 221 k.c., ma prawo do odstąpienia od umowy pożyczki, kwalifikowanej jako umowa kredytu konsumenckiego, na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2011 r., Nr 126, poz. 715 ze zm., nazywanej dalej u.k.k.). Termin odstąpienia wynosi 14 dni liczonych (z pewnymi wyjątkami wskazanymi w art. 53 ust. 2 u.k.k.) od dnia zawarcia umowy.
viewMieszkaniowy rachunek powierniczy
W dniu 14 czerwca 2013 r. miałem zaszczyt wygłosić krótki referat podczas konferencji naukowej „Umowa deweloperska i inne środki ochrony praw nabywców” zorganizowanej przez Zakład Prawa Gospodarczego i Handlowego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
viewZaproszenie na konferencję "Finanse publiczne i prawo finansowe wobec wyzwań kryzysu gospodarczego"
Poniżej zamieszczam ogłoszenie ze strony Wydziału, które dotyczy konferencji organizowanej przez Katedrę Prawa Finansowego :
"Katedra Prawa Finansowego Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii UWr. ma zaszczyt zaprosić
na Międzynarodową Konferencję Panelową po tytułem:
Finanse publiczne i prawo finansowe wobec wyzwań kryzysu gospodarczego
viewCo się dzieje w systemie SKOK ?
Według Komisji Nadzoru Finansowego nie dzieje się najlepiej… Komisja opublikowała wczoraj na swojej stronie www dwa dokumenty : Raport o sytuacji systemu SKOK w roku 2012 i Informacja dla Komisji Nadzoru Finansowego. Raport o sytuacji spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych w 2012 roku.
viewNowelizacja ustawy o skok z 19 kwietnia 2013 r.
W dniu 12 czerwca 2013 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 613). Tym samym ustawa o skok z 2009 r. (u.s.k.o.k 2009) zostanie w istotny sposób znowelizowana. Zmiany dotyczą większości aspektów funkcjonowania kas. Do najistotniejszych zmian należy zaliczyć : - poszerzenie zakresu działalności kas o pośrednictwo w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych (nowy art. 3 ust.
viewBezprecedensowe opodatkowanie posiadaczy rachunków w cypryjskich bankach - naruszenie zaufania do europejskich banków ?
Pisząc te słowa na gorąco, jeszcze targany emocją, nie wierzę, że jakaś władza wpadła, w Europie, w XXI wieku, w Unii Europejskiej !, na tak szalony i bezmyślny pomysł aby jednorazowo, a przede wszystkim Z ZASKOCZENIA opodatkować środki na rachunkach bankowych. Co gorsza, o ile oczywiście można wierzyć doniesieniom prasowym, europejska pomoc dla Cypru została uzależniona od nałożenia na posiadaczy rachunku takiego podatku. W przypadku depozytów do 100 tys. euro jest to 6,75 proc., a powyżej 100 tys. euro - 9,9 proc.
viewFunkcje i cechy idealnego pieniądza elektronicznego
W literaturze przyjmuje się, że pieniądz (gotówkowy, jak również bezgotówkowy, czyli taki, który jest całkowicie oderwany od znaków pieniężnych i realizowany w formie zapisów w księgach bankowych) pełni cztery podstawowe funkcje:
- miernika wartości,
- środka cyrkulacji,
- środka akumulacyjnego,
- środka płatniczego.
Pieniądz elektroniczny, skoro ma być surogatem pieniądza gotówkowego powinien także spełniać te funkcje. Ponadto powinien posiadać te same, co pieniądz gotówkowy, cechy. Chodzi tu o takie cechy pieniądza gotówkowego, jak:
viewGattaca, czyli ku gwiazdom wbrew wszystkiemu
Jakie jest najlepsze filmowe ujęcie marzeń ludzkości o zdobywaniu Kosmosu ? Awatar robi wrażenie technologią i rozmachem w przedstawieniu „innego świata” (chociaż jest to nieco naiwne przedstawienie i zbytnio nawiązuje do „Pocahontas”), ale jest film, który operując skromniejszymi środkami, moim zdaniem piękniej i pełniej oddaje to marzenie. Chodzi oczywiście o film science fiction pt. „Gattaca” w reżyserii Anrew Niccola i ze zdjęciami Sławomira Idziaka. Oglądałem ten film już dość dawno temu, a jednak niektóre sceny wyryły mi się w pamięci.
viewKomentarz do art. 3 ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych
Art. 3. 1. Celem kas jest gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie swoich członków, udzielanie im pożyczek i kredytów, przeprowadzanie na ich zlecenie rozliczeń finansowych oraz pośredniczenie przy zawieraniu umów ubezpieczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz. U. Nr 124, poz. 1154, z późn. zm.). 2. Do rozliczeń, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.) o bankowych rozliczeniach pieniężnych. I.
viewKilka słów o sankcji kredytu darmowego w ustawie o kredycie konsumenckim
Ochrona konsumenta realizowana przez prawo konsumenckie polega przede wszystkim na zapewnieniu konsumentowi odpowiedniej informacji o usłudze (produkcie, towarze), tak aby mógł on dokonać w pełni świadomego wyboru. Nie inaczej jest w przypadku ustawy o kredycie konsumenckim (implementującej na zasadzie harmonizacji pełnej postanowienia dyrektywy 2008/48/WE), której podstawowym celem jest zapewnienie, że konsument, zawierając umowę o kredyt konsumencki, otrzyma wszystkie niezbędne informacje konieczne do świadomego i odpowiedzialnego zaciągnięcia kredytu.
viewKomentarz do art. 2 ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych
Art. 2. u.s.k.o.k. 2009 Kasa jest spółdzielnią, do której w zakresie nieuregulowanym ustawą stosuje się przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848, z późn. zm.). I. Poprzez regulację art. 2 polska ustawa realizuje podstawową zasadę ruchu unii kredytowych, zgodnie z którą unia kredytowa powinna działać w formie spółdzielni.
view