Przejdź do treści
Wrocław, ul. Wita Stwosza 3
kancelaria@witoldsrokosz.pl
+(48) 690 306 443
Toggle navigation
Główna nawigacja
Home
Kancelaria
Specjalizacje
O mnie
Blog
Kontakt
Prawo finansów samorządowych
21 Sierpień
2022
Kilka słów o opiniach prawnych
Opinia prawna lub też ekspertyza prawna (terminy te można stosować zamiennie) ma na celu udzielenie odpowiedzi na wskazane przez klienta pytanie lub pytania dotyczące stosowania przepisów prawa. Niektórzy klienci doskonale wiedzą jakie pytanie chcą zadać, innym trzeba pomóc w jego sformułowaniu.
przeczytaj »
18 Maj
2020
Gdyby w Polsce istniały samorządowe instytucje kredytowe
Gdyby w Polsce istniały samorządowe instytucje kredytowe to dzisiejszy kryzys finansów samorządowych, spowodowany epidemią oraz polityką rządu byłby dla samorządów mniej dotkliwy. Po prostu – w poprzednich latach prosperity w takich samorządowych instytucjach kredytowych polski system samorządu terytorialnego zakumulowałby kwoty wystarczające na przetrwanie krótkotrwałej, systemowej, zapaści. A tak polskie gminy już zapożyczają się na wysoki procent w parabankach, byleby tylko dotrwać do przysłowiowego pierwszego.
przeczytaj »
03 Kwiecień
2020
Kompetencja organu wykonawczego do udzielania pożyczek z budżetu j.s.t. innym j.s.t.
Według art. 7 Konstytucji organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Tak więc kompetencja organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego do udzielania pożyczki z budżetu tej jednostki musi mieć swoje umocowanie w przepisie prawa powszechnie obowiązującego. Taką kompetencję można znaleźć w art. 262 ust. 1 i 2 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 869 ze zm., dalej u.f.p.). Według art. 262 ust. 1 u.f.p.
przeczytaj »
01 Czerwiec
2018
Samorządowe instytucje finansowe a rewolucja FinTechów
Serdecznie zapraszam na prelekcję "Samorządowe instytucje finansowe a rewolucja FinTechów", którą wygłoszę 7 czerwca w Krakowie w ramach VIII edycji Akademii Spółek Kapitałowych. Więcej szczegółów zob. tu. Do zobaczenia
przeczytaj »
29 Maj
2015
Pieniądz lokalny
Być może to najlepszy moment aby zaszczepić na polski grunt wynalazek sytych społeczności Zachodu jakim jest pieniądz lokalny. Ma on bogatą historię i jest ściśle związany z rozwojem pieniądza prywatnego i jego odmiany, jaką jest pieniądz społecznościowy. Jak się wydaje, obecnie używa się terminu „pieniądz lokalny” (local money), czy też „waluta lokalna” (local currency) dla oznaczenia pieniądza pełniącego cztery funkcje : miernika wartości, środka cyrkulacji, środka akumulacyjnego oraz środka płatniczego (czyli jest to funkcjonalne ujęcie ekonomiczne).
przeczytaj »
06 luty
2015
Elektroniczna postać dokumentu obligacji
Na gruncie ustawy o obligacjach z dnia 29 czerwca 1995 r. poprzez dokument obligacji powszechnie rozumie się dokument w formie tradycyjnej („papierowej”, a dokładniej w postaci przedmiotu materialnego dającego gwarancje autentyczności i trwałości naniesionej treści oraz takiego, który nie może być zwielokrotniany), oczywiście o ile zawiera dane wskazane ustawą. Natomiast postać zdematerializowana obligacji polega na dokonaniu zapisu w stosownym rejestrze, czyli w ogóle w takim przypadku nie występuje „dokument”, a jest jedynie „zapis w rejestrze”.
przeczytaj »
22 Czerwiec
2013
Zaproszenie na konferencję "Finanse publiczne i prawo finansowe wobec wyzwań kryzysu gospodarczego"
Poniżej zamieszczam ogłoszenie ze strony Wydziału, które dotyczy konferencji organizowanej przez Katedrę Prawa Finansowego : "Katedra Prawa Finansowego Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii UWr. ma zaszczyt zaprosić na Międzynarodową Konferencję Panelową po tytułem: Finanse publiczne i prawo finansowe wobec wyzwań kryzysu gospodarczego
przeczytaj »
10 Lipiec
2012
Czy elektrownia wiatrowa jest budowlą w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ?
Prawu finansowemu nie są obce zagadnienia związane z energią odnawialną. Jako przykład niech posłuży problematyka opodatkowania podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowych. Taka elektrownia jest strukturą złożoną, na którą składają się nie tylko fundamenty i maszt, ale również takie urządzenia jak generator, rotor z gondolą, wirnik, skrzynia biegów, komputer sterujący, transformator, rozdzielnia energetyczna, instalacja alarmowa zdalnego sterowania.
przeczytaj »