ViewsBlogspot Archive
Wyrażenie przez KNF sprzeciwu co do nabycia albo objęcia akcji lub praw z akcji banku krajowego lub co do stania się podmiotem dominującym banku krajowego
Komisja Nadzoru Finansowego nadzoruje proces powstawania banku, więc konsekwentnie musi również nadzorować proces zmian własnościowych - to naturalne przedłużenie funkcji licencyjnej realizowanej przez KNF. Artykuł 25 ust. 1 pr. bank.
viewKilka słów o opiniach prawnych
Opinia prawna lub też ekspertyza prawna (terminy te można stosować zamiennie) ma na celu udzielenie odpowiedzi na wskazane przez klienta pytanie lub pytania dotyczące stosowania przepisów prawa. Niektórzy klienci doskonale wiedzą jakie pytanie chcą zadać, innym trzeba pomóc w jego sformułowaniu.
viewNowa czynność bankowa „świadczenie usług finansowania społecznościowego”
W dniu 29 lipca 2022 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która m.in. ma na celu zapewnienie stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2020/1503 z dnia 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/1129 i dyrektywę (UE) 2019/1937 (dalej rozporządzenie 2020/10534), tj. rozporządzenia dotyczącego tzw. crowdfundingu. Ustawa ta z dniem 29 lipca 2022 r.
viewKomentarz do ustawy o bankach spółdzielczych
Od kilku dni w systemie Legalis jest dostępny Komentarz do ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Redaktorem serii jest prof. dr hab. Kondrad Osajda, redaktorem merytorycznym dr hab. Bogusław Lackoroński, natomiast autorami są: dr Paweł Lenio; dr Aleksandra Nadolska; dr hab. Witold Srokosz, prof. UWr; dr Paweł Szczęśniak; dr hab. Anna Zbiegień-Turzańska; dr Anne-Marie Weber. W ramach tego projektu napisałem komentarze do: art.
viewKonferencja - Rozporządzenie MiCA
Zapraszam na II Ogólnopolską Konferencję Naukową "Finanse i nowe technologie - aspekty prawne" organizowaną przez Koło Naukowe Rynków Finansowych oraz Katedrę Prawa Gospodarczego i Finansowego Uniwersytetu Opolskiego, która odbędzie się on-line w dniu 13.05.2022 r. i będzie poświęcona rozporządzeniu MiCA (projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rynków kryptoaktywów). Na konferencji wygłoszę on-line referat "Zakres stosowania rozporządzenia MiCA". Więcej zob. tu.
viewUwagi do regulaminów wybranych giełd kryptowalutowych
W dniu 11 kwietnia 2022 r. na spotkaniu Klubu SXB (tj. klubu Stowarzyszenia Ekspertów Blockchain, które odbywa się co miesiąc) przedstawiłem prezentację on-line pod tytułem „Uwagi do regulaminów wybranych giełd kryptowalutowych”. Od lat przyglądam się rozwojowi giełd kryptowalutowych i w końcu giełdy te osiągnęły taki etap, że można podjąć dyskusję z ich regulaminami, oczywiście z perspektywy ochrony konsumenta. Przy tym wpisie udostępniam prezentację w PowerPoint, która, co należy podkreślić, stanowiła tylko pomoc (tło) do tego, co zostało powiedziane.
viewJeszcze raz o art. 6 ustawy o usługach płatniczych
Dla przedsiębiorców, przede wszystkim FinTechów, podejmujących działalność na jednolitym rynku finansowym, w tym na powstającym rynku kryptoaktywów, często istotną kwestią jest takie ukształtowanie aktywności biznesowej, aby ich działalność nie została objęta zakresem dyrektywy PSD 2, a w Polsce – ustawą o usługach płatniczych. Dla takich przedsiębiorców istotne znaczenie mają wyłączenia stosowania przepisów ustawy o usługach płatniczych wskazane w art. 6 tej ustawy (który transponuje postanowienia art. 3 dyrektywy PSD 2).
view