Skip to main content
Wroclaw, Wita Stwosza 3 Street, IV floor, room 416
kancelaria@witoldsrokosz.pl
+(48) 690 306 443
Toggle navigation
Główna nawigacja
Home
Office
Specialties
About me
Blog
Contact us
europejski urząd nadzoru bankowego
14 Lipiec
2014
Kilka uwag o odwołaniu członka zarządu banku spółdzielczego
Jak to wynika z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających (Dz. U. z 2014, poz. 109 ze zm.; dalej u.f.b.s.) członka zarządu banku spółdzielczego odwołuje przede wszystkim rada nadzorcza, przy czym nie jest tu konieczna zgoda Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto wydaje się, że taką kompetencję ma również walne zgromadzenie (zgromadzenie przedstawicieli) w przypadku, gdy nie udzieli ono absolutorium członkowi zarządu, ale oczywiście jest to kwestia kontrowersyjna.
przeczytaj »
11 Styczeń
2014
EBA ostrzega przed „wirtualnymi walutami”
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (European Banking Authority - EBA), o którym wspomniałem w poprzednim wpisie w kontekście europejskiego nadzoru bankowego, opublikował przed Świętami Bożego Narodzenia na swojej stronie internetowej „Ostrzeżenie dla konsumentów o walutach wirtualnych”.
przeczytaj »
05 Styczeń
2014
Europejski Nadzór Bankowy w nowym 2014 r.
W nowy 2014 r. system bankowy Unii Europejskiej wszedł z przytupem. W tym roku nastąpi historyczne wydarzenie - Europejski Bank Centralny rozpocznie wykonywanie nadzoru bankowego nad instytucjami kredytowymi mającymi siedzibę w państwach strefy euro. Poniżej zamieszczam diagram pokazujący, oczywiście z ogromnym uproszczeniem, usytuowanie i kształt europejskiego nadzoru bankowego.
przeczytaj »
16 Marzec
2012
Kilka słów o paneuropejskim nadzorze bankowym (czyli o EBA - European Banking Authority)
Jeszcze około 2006 r. pomysł o stworzeniu jednej, paneuropejskiej instytucji, która zajmowałaby się nadzorem nad instytucjami kredytowymi, mającymi siedzibę w państwach członkowskich, uznawano za mało realny, czy wręcz fantastyczny. Wystarczył jednak wstrząs wywołany kryzysem, jaki rozpoczął się we wrześniu 2008 r. wraz z upadkiem banku Lehman Brothers, aby to podejście zupełnie się zmieniło. Co więcej, za zmianą sposobu myślenia dość szybko, jak na Unię Europejską, podążyły konkretne działania legislacyjne i oto już od 1 stycznia 2011 r.
przeczytaj »