Skip to main content
Wroclaw, Wita Stwosza 3 Street, IV floor, room 416
kancelaria@witoldsrokosz.pl
+(48) 690 306 443
Toggle navigation
Główna nawigacja
Home
Office
Specialties
About me
Blog
Contact us
dyrektywa psd2
01 Październik
2024
Termin 13 miesięcy dla wygaśnięcia roszczeń użytkownika względem dostawcy usług płatniczych
Obowiązek powiadomienia dostawcy usług płatniczych o stwierdzonych nieautoryzowanych, niewykonanych lub nienależycie wykonanych transakcjach płatniczychDostawcą usług płatniczych jest np. bank, spółdzielcza kasa oszczędnościowo – kredytowa, czy krajowa instytucja płatnicza. Z kolei rachunek bankowy lub rachunek imienny członka spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej wykorzystywany do wykonywania transakcji płatniczych jest kwalifikowany jako rachunek płatniczy.
przeczytaj »
13 Grudzień
2023
Projekt dyrektywy PSD 3 oraz projekt rozporządzenia PSR
Na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zostało opublikowane napisane przeze mnie opracowanie pt.
przeczytaj »
09 Listopad
2023
Kto może wydawać pieniądz elektroniczny? Aktualny stan prawny i proponowane zmiany (listopad 2023 r).
Ponad 10 lat temu zamieściłem na tym blogu tekst zatytułowany: „Kto może wydawać pieniądz elektroniczny? Aktualny stan prawny i proponowane zmiany”. Tekst ten jest już niestety w dużym stopniu nieaktualny. Wypada zatem zrobić jeszcze jeden wpis, tym razem już w pełni aktualny.
przeczytaj »
21 Kwiecień
2022
Jeszcze raz o art. 6 ustawy o usługach płatniczych
Dla przedsiębiorców, przede wszystkim FinTechów, podejmujących działalność na jednolitym rynku finansowym, w tym na powstającym rynku kryptoaktywów, często istotną kwestią jest takie ukształtowanie aktywności biznesowej, aby ich działalność nie została objęta zakresem dyrektywy PSD 2, a w Polsce – ustawą o usługach płatniczych. Dla takich przedsiębiorców istotne znaczenie mają wyłączenia stosowania przepisów ustawy o usługach płatniczych wskazane w art. 6 tej ustawy (który transponuje postanowienia art. 3 dyrektywy PSD 2).
przeczytaj »
14 Październik
2021
Kilka słów o wyłączeniach ze stosowania ustawy o usługach płatniczych (art. 6 u.u.p.)
Kluczową, ale nie jedyną, kwestią związaną z zakresem stosowania ustawy o usługach płatniczych (u.u.p.) jest wykorzystanie w praktyce wyłączeń przewidzianych w art. 6 tej ustawy. To bardzo rozbudowany artykuł, zawierający aż 16 punktów. Opisane w tych punktach wyłączenia można podzielić na następujące grupy: stosowane ze względu na formę środka płatniczego (art. 6 pkt 1, pkt 3, pkt 4, pkt 5, pkt 6, pkt 7, pkt 15 u.u.p.), stosowane ze względu na wykonywanie transakcji płatniczych przez pośredników (art.
przeczytaj »
28 Lipiec
2018
Definicja wirtualnej waluty w IV dyrektywie AML a sprawa polska
W dniu 9 lipca 2018 r. weszła w życie V dyrektywa AML (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2018/843 z dnia 30 maja 2018 r.), która znowelizowała IV dyrektywę AML (czyli dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu), wprowadzając do jej treści definicję waluty wirtualnej.
przeczytaj »
06 Kwiecień
2018
Legalna definicja waluty wirtualnej i nowe podmioty obowiązane – Prezydent podpisał nową ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
W dniu 29 marca 2018 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem rozdziału 6, art. 194 i art. 195, które wchodzą w życie po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia. Ustawa ta dokonuje transpozycji do polskiego prawa postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (tzw. IV Dyrektywa AML).
przeczytaj »
04 Maj
2017
Schemat płatniczy – nowe pojęcie w polskim prawie
Schemat płatniczy to pojęcie, które w praktyce ma bardzo niejasne granice. Z reguły nie określa się w ten sposób konkretnych urządzeń służących do dokonywania płatności. Pojęcie to czasami odnosi się do całego kompleksu urządzeń oraz zasad i procedur, dzięki którym możliwe jest dokonywanie płatności, przy czym często dotyczy ono tylko zasad, procedur i wytycznych.
przeczytaj »