Skip to main content
Wroclaw, Wita Stwosza 3 Street, IV floor, room 416
kancelaria@witoldsrokosz.pl
+(48) 690 306 443
Toggle navigation
Główna nawigacja
Home
Office
Specialties
About me
Blog
Contact us
elektroniczne środki płatnicze
09 Listopad
2023
Kto może wydawać pieniądz elektroniczny? Aktualny stan prawny i proponowane zmiany (listopad 2023 r).
Ponad 10 lat temu zamieściłem na tym blogu tekst zatytułowany: „Kto może wydawać pieniądz elektroniczny? Aktualny stan prawny i proponowane zmiany”. Tekst ten jest już niestety w dużym stopniu nieaktualny. Wypada zatem zrobić jeszcze jeden wpis, tym razem już w pełni aktualny.
przeczytaj »
28 Lipiec
2018
Definicja wirtualnej waluty w IV dyrektywie AML a sprawa polska
W dniu 9 lipca 2018 r. weszła w życie V dyrektywa AML (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2018/843 z dnia 30 maja 2018 r.), która znowelizowała IV dyrektywę AML (czyli dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu), wprowadzając do jej treści definicję waluty wirtualnej.
przeczytaj »
28 Maj
2017
Wybrane problemy nadzoru finansowego nad działalnością wykonywaną w oparciu o technologię blockchaina - prezentacja
Tu udostępniam link do prezentacji w Prezi pt.
przeczytaj »
13 Grudzień
2016
Już jest książka "Kryptowaluty jako elektroniczne instrumenty płatnicze bez emitenta. Aspekty informatyczne, ekonomiczne i prawne"
Już jest dostępna (na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego - zob. tu) pierwsza na świecie interdyscyplinarna książka o kryptowalutach napisana wspólnie przez informatyka, ekonomistę oraz prawnika, którzy łączą pracę naukową z praktyką. Autorzy (Sebastian Bala, Tomasz Kopyściański, Witold Srokosz) zarówno odpowiadają na najbardziej podstawowe pytania dotyczące kryptowalut (np.
przeczytaj »
29 Maj
2015
Pieniądz lokalny
Być może to najlepszy moment aby zaszczepić na polski grunt wynalazek sytych społeczności Zachodu jakim jest pieniądz lokalny. Ma on bogatą historię i jest ściśle związany z rozwojem pieniądza prywatnego i jego odmiany, jaką jest pieniądz społecznościowy. Jak się wydaje, obecnie używa się terminu „pieniądz lokalny” (local money), czy też „waluta lokalna” (local currency) dla oznaczenia pieniądza pełniącego cztery funkcje : miernika wartości, środka cyrkulacji, środka akumulacyjnego oraz środka płatniczego (czyli jest to funkcjonalne ujęcie ekonomiczne).
przeczytaj »
05 Czerwiec
2014
Prezentacja pt. "Prawo a rozwój elektronicznych środków płatniczych w XXI wieku"
W dniach 29 - 31 maja 2014 odbył się w Międzyzdrojach Zjazd Katedr Prawa Finansowego oraz Katedr Prawa Podatkowego wraz z konferencją naukową pt. „XXV lat przeobrażeń w prawie finansowym i prawie podatkowym – ocena dokonań i wnioski na przyszłość”. Pierwszy raz w historii Zjazdów Katedr Prawa Finansowego został wydzielony i z sukcesem przeprowadzony osobny panel poświęcony prawu rynku finansowego. Podczas tego panelu wygłosiłem referat pt. "Prawo a rozwój elektronicznych środków płatniczych w XXI wieku".
przeczytaj »
09 Maj
2014
Zmiany w definicji pieniądza elektronicznego - tabela
Poniżej zamieszczam tabelę przedstawiającą zmiany definicji pieniądza elektronicznego w prawie unijnym i polskim. Witold Srokosz
przeczytaj »